Mercedes Van Volcem (Open VLD) achter de schermen bij BASF: “Ik was zelf graag bedrijfsleider geweest”
ANTWERPEN, BRUGGE - Het is iets van een anderhalf uur rijden van Brugge naar de uitgestrekte site van BASF in… Lees meer
ANTWERPEN – Het Duitse chemiebedrijf BASF bouwt een nieuwe fabriek voor alkylethanolamines. Deze uitbreiding is het sluitstuk van een in 2019 aangekondigde investering van ruim een half miljard euro in vier nieuwe productie-installaties.
“Alkylethanolamines, daar heb ik toch ook even op moeten oefenen om dat vlot uit te spreken”, lacht Fanny Heyndrickx, woordvoerder van BASF Antwerpen. De vraag naar deze chemische producten, die worden gebruikt in onder andere water- en gasbehandeling en detergenten, neemt de jongste jaren sterk toe. BASF is een van de wereldleiders in de productie van alkylethanolamines.
Veel toepassingen
“Ze zijn breed toepasbaar”, legt Fanny Heyndrickx uit. “Alkylethanolamines worden gebruikt als voorproduct voor vlokmiddelen in de behandeling van water en in de coatingindustrie dienen ze om pigmenten met harsen te verbinden.”
BASF produceert ongeveer driehonderd verschillende amines. In Antwerpen staat een vijftigtal productie-eenheden. “Deze nieuwe installatie, waarvan we de opstart plannen in 2024, is eerder klein in verhouding tot de totale productiecapaciteit in Antwerpen, maar we verhogen er de totale productie van alkylethanolamines door BASF wel gevoelig mee. Die productie neemt met 30% tot meer dan 140.000 ton per jaar toe.”
Sluitstuk van reeks investeringen
De investering beklemtoont het belang van de BASF-vestiging in Antwerpen. “In 2019 heeft BASF hier een belangrijke investering aangekondigd. In de eerste plaats ging het om een fabriek die ethyleenoxide produceert. Met die ethyleenoxide maken we in andere fabrieken andere chemische stoffen, waaronder alkylethanolamines. Deze fabriek is het sluitstuk van die grote investering.”
“De fabriek wordt hier gebouwd, omdat we een ‘verbundsite’ zijn. De grondstof uit de ene installatie wordt verwerkt tot het eindproduct in de andere. Alles staat in verbinding met elkaar. Dat is kostenefficiĆ«nt, omdat onder andere op transportkosten kan worden bespaard.”
Beperkte CO2-uitstoot
De nieuwe fabriek beantwoordt ook aan de strengste nieuwe milieunormen. “Deze installatie heeft een CO2-uitstoot van 20.000 ton per jaar, op een totaal van 4 miljoen ton in de hele site, dus dat is beperkt.”
De bouw van de productie-installatie creƫert ook een aantal nieuwe jobs. Op de site in Antwerpen werken op dit ogenblik al meer dan 3.000 medewerkers.
ANTWERPEN, BRUGGE - Het is iets van een anderhalf uur rijden van Brugge naar de uitgestrekte site van BASF in… Lees meer
ANTWERPEN, SCHILDE - Oxylum, een spin-off van de Universiteit Antwerpen en pionier in koolstoftransitie, heeft technologie ontwikkeld die CO2 omzet… Lees meer
HOBOKEN, OLEN - De resultaten van de eerste jaarhelft van 2022 waren de hoogste in de geschiedenis van Umicore, op… Lees meer
WIJNEGEM - Tijdens de vakantieperiode zijn ook ondernemers 'Out of Office'. Tijd dan om het eens niet over ondernemerschap te… Lees meer
ANTWERPEN ā De ondernemingsrechtbank van Antwerpen heeft tijdens de zitting van donderdag 11 augustus het faillissement van negen ondernemingen uit… Lees meer
Reageer op dit bericht
Graag een reactie plaatsen op dit bericht? Registreer je dan nu op made-in.be
Heb je al een Made in-account?
Klik dan hier om in te loggen