Vanessa Matz Minister van Digitalisering Vanessa Matz (Les Engagés). Foto: BELGA

België in Europese top 5 voor AI-gebruik door bedrijven

Meer dan een derde van de Belgische bedrijven gebruikt al artificiële intelligentie (AI). Daarmee staat ons land in de Europese top 5. En ook particulieren vinden vlot hun weg naar AI-tools. Dat blijkt uit het Belgian Digital Economy Overview 2026, dat dinsdag gepubliceerd werd door de FOD Economie.

In 2025 gebruikte 34,54 procent van de Belgische ondernemingen ten minste één AI-technologie, tegenover 24,71 procent in 2024. België overtreft ruimschoots het Europees gemiddelde, dat op 19,95 procent ligt, en behoort volgens de FOD Economie inmiddels tot de Europese top 5 voor AI-gebruik door ondernemingen.

De meest gebruikte toepassingen betreffen tekstanalyse, de productie van geschreven of gesproken inhoud, machinaal leren en de automatisering van workflows. AI wordt hoofdzakelijk ingezet voor de organisatie van administratieve en beheersprocessen, boekhouding en financiën, en marketing en verkoop.

Wel blijkt het AI-gebruik sterk te verschillen naargelang de grootte van de bedrijven. Bij de grote ondernemingen maakt al ruim 76 procent gebruik van die technologieën, tegenover ruim 28 procent van de kleine ondernemingen.

Bij de particulieren gebruikte vorig jaar 33,53 procent van de Belgen generatieve AI-tools voor privédoeleinden. Dat is eveneens een stuk meer dan het Europese gemiddelde van 25,09 procent.
“De Belg is bijzonder digitaal actief”, zegt minister van Digitalisering Vanessa Matz (Les Engagés). “Die dynamiek moeten we nu verder versterken met een ambitieuze en coherente strategie, zodat België niet alleen een land is dat AI gebruikt, maar ook een land dat AI begrijpt, beheerst en bijdraagt aan de verdere ontwikkeling ervan. Dat vergt een versterking van de expertise op ons grondgebied, ondersteuning van talent, een betere toegang tot Europese technologische capaciteiten en de uitbouw van een vertrouwenskader.”

De ontwikkeling van artificiële intelligentie moet volgens Matz wel plaatsvinden “binnen een duidelijk, beschermend en inclusief kader dat de eerbiediging van de privacy waarborgt, vooringenomenheid voorkomt en vermijdt dat de digitale transitie de ongelijkheden verder vergroot”.

Voorts blijkt uit het Belgian Digital Economy Overview 2026 dat e-commerce zijn opmars in België voortzet. Bijna acht op de tien Belgen (78,53 procent) deden in 2025 online aankopen. Fysieke goederen blijven de meest aangekochte producten online, gevolgd door digitale culturele diensten, abonnementen op videostreamingdiensten en tickets voor evenementen.

Wel zijn er aanzienlijke verschillen tussen de bevolkingsgroepen: bijna 90 procent van de hoogopgeleiden doet aankopen online, tegenover iets meer dan de helft van de lageropgeleiden. Ook personen tussen 55 en 74 jaar kopen minder vaak aan via internet.