Gin van Kevin Van de Merlen Kevin Van de Merlen zocht naar de ideale verhouding tussen alcohol en smaak. © RR

Bio-ingenieur ontwikkelt gin-tonic met maar twee procent alcohol

Vijf gin-tonics drinken en uiteindelijk toch maar een hoeveelheid alcohol binnenkrijgen van één normale gin-tonic: dat is het concept achter het nieuwe Antwerpse drankje HALO. Bio-ingenieur Kevin Van de Merlen ontwikkelde een gin-tonic waar je niet snel dronken van wordt. “Maar een beetje alcohol moest erin om die volle smaak te verkrijgen”, legt hij uit.

De varianten met 0% alcohol zijn vandaag niet meer weg te denken, ook in de categorie van gin. Het zette Kevin Van de Merlen, de oprichter van HALO, aan het denken. “Ik wilde een spirit op de markt brengen voor mensen die tijdens een aperitiefmoment veel minder alcohol willen consumeren, zonder toegevingen te doen op het vlak van smaak. In mijn ogen is die smaak het zwakke punt van veel 0%-alternatieven. Dat is simpelweg te verklaren door het feit dat alcohol een belangrijk component blijft om botanische aroma’s beter tot uiting te brengen”, zegt de bio-ingenieur.

“Alcohol geeft body, draagt aroma’s en laat botanicals zich volledig ontplooien. Als bio-ingenieur heb ik onderzocht hoe weinig alcohol er eigenlijk nodig is om toch die volle, intense smaak van een gin te behouden”, legt hij uit.

Met zijn achtergrond in duurzame technologische innovatie ontwikkelde hij enkele jaren geleden zelf een energiezuinige manier om te destilleren: zonnedestillatie. De warmte van de zon wordt daarbij gebruikt om botanische ingrediënten zoals citrusvruchten, kruiden en specerijen op een gecontroleerde, lage temperatuur te verwerken.

Een fles HALO. © RR

Heel intens

“Door mijn werkwijze blijven delicate en vluchtige aroma’s veel beter behouden. Zo maak ik een krachtige botanical spirit van 22% alcohol, die door dat alcoholgehalte ook na opening nog lang houdbaar blijft. Door de intensiteit van het drankje heb je amper 1,5 cl nodig om een uitgesproken aperitief te maken. Je voegt er 15 cl tonic en ijsblokjes aan toe, en je krijgt een volwaardige gin-tonic met maar 2% alcohol.”

Dat is vele malen minder dan een traditionele gin-tonic bevat. “Met dat alcoholpercentage kan je op één avond gemakkelijk vijf HALO-tonics drinken, wat overeenstemt met één klassieke gin-tonic of 1 glas wijn”, rekent Kevin voor.

Zijn ‘The Original’ is fris, met citrus- en florale toetsen, gevolgd door een afdronk van kardemom. ‘Spice Glow’ combineert kaneel, kruidnagel en habanero. En ‘Southern Sun’ voegt daar een mediterraanse toets aan toe met venkelzaad en citrus. Alle varianten worden gemaakt zonder kleurstoffen, bewaarmiddelen of toegevoegde smaakstoffen. Per flesje van 20cl (25,95 euro) kan je meer dan twaalf aperitieven maken.