Mindoo is een platform met ‘AI-agents’ die ingezet kunnen worden in de zorg. Die agents, dat zijn assistenten in softwarevorm die zelfstandig bepaalde acties kunnen ondernemen om zorgpersoneel te ontlasten: van de inschrijving van een nieuwe patiënt over de eerste medische intake doen tot vragen over medicatie beantwoorden achteraf. Wat de Mindoo-assistenten niet doen, is medische beslissingen nemen.
CEO en medeoprichter Gauthier Willemse studeerde geneeskunde aan de KU Leuven en onderbrak zijn daaropvolgende opleiding algemene chirurgie om tijdens de coronacrisis het vaccinatiedorp in Antwerpen mee op te starten en te coördineren. Hij studeerde ook een jaar aan de prestigieuze Harvard School of Public Health. “Daar deed ik onderzoek naar de manier waarop artificiële intelligentie kan helpen werkprocessen in het ziekenhuis te verbeteren.”
Weer in België ging Willemse samenwerken met kompaan Bart Lens, die begon als ingenieur in een chemiebedrijf in de haven, maar zich omschoolde tot softwarebouwer. Al snel kreeg het duo in de gaten dat de zorgsector wel oren heeft naar manieren om het werk te versnellen. “In oktober vorig jaar heb ik gepresenteerd op een Europees spoeddienstencongres. Daar was de reactie zo positief dat ik wist: hier moet ik nu mee aan de slag.”
Goeie stagiairs
Willemse vergelijkt zijn AI-agents met goede stagiairs: “De intuïtie en ervaring van iemand die professioneel als zorgverlener werkt, ontbreekt. Maar de AI kan wel mooi afgelijnde taken uitvoeren. Als hij fouten maakt, kan je hem verbeteren.”
“De intuïtie en ervaring van iemand die professioneel als zorgverlener werkt, ontbreekt. Maar de AI kan wel mooi afgelijnde taken uitvoeren”
Gauthier Willemse
Een patiënt die op de spoedafdeling terechtkomt, krijgt een QR-code om te scannen met zijn smartphone. Vervolgens vraagt de AI-assistent – in tekstvorm of gesproken – alle nodige informatie over de patiënt en de reden voor het bezoek. Klaagt die bijvoorbeeld over buikpijn, dan vraagt de software: waar zit de pijn precies? Is die stekend of krampend? Enzovoort.
Mindoo beperkt zich niet tot de spoed. “Iemand die een afspraak heeft bij een cardioloog, bijvoorbeeld, krijgt op voorhand een link doorgestuurd naar een AI agent die het voorgesprek afneemt. Na de consultatie kan hij thuis ook vragen stellen.”
Privacy
In een medische context is privacy van groot belang, daar springt Mindoo dan ook voorzichtig mee om. “Wij gebruiken geen patiëntendata om ons AI-model te trainen”, zegt CTO Bart Lens. “Op vraag van de zorginstelling kunnen wij de gegevens ook meteen na afloop van het gesprek verwijderen. Die data vormen niet ons verdienmodel, in tegenstelling tot bijvoorbeeld ChatGPT. Ziekenhuizen betalen een algemene platformtoeslag en we rekenen aan per gebruik.”
Volgens Lens is de zorgsector, die nochtans niet bekendstaat als de meest innovatieve, een van de snelste opnemers van AI. “Zorgverleners moeten vaak noodgedwongen werken met lange, algemene vragenlijsten. Dankzij AI hoeven ze geen tijd meer te spenderen aan vragen die niet relevant zijn voor die specifieke patiënt.”
AI-hype
Mindoo heeft nu vijf miljoen euro opgehaald van enkele durfkapitaalfondsen en private investeerders. AI-startups zijn momenteel zeer gegeerd bij investeerders, maar in de zorg is de technologie meer dan een hype, vinden Willemse en Lens. “Het klopt dat sommige start-ups bakken geld ophalen, zonder dat echt duidelijk is wat ze doen. Maar wij zijn geen bedrijf dat een oplossing ontwikkelde en dan op zoek moest naar een probleem: het personeelstekort in de zorg is groot en door de vergrijzing zal het aantal patiënten alleen maar stijgen.”
De ultieme oplossing om het tekort aan bijvoorbeeld verpleegkundigen op te vangen, is Mindoo niet. “AI kan geen mensen vervangen. Maar we kunnen wel helpen het toenemende aantal patiënten makkelijker te verteren door slimme technologie in te zetten.”
“AI kan geen mensen vervangen. Maar we kunnen wel helpen het toenemende aantal patiënten makkelijker te verteren door slimme technologie in te zetten”
Gauthier Willemse
Op dit moment wordt Mindoo al actief gebruikt in AZ Delta in Roeselare en AZ Sint-Lucas in Gent. “In een vijftal andere Belgische ziekenhuizen zijn we het systeem nu aan het opzetten. We werken ook samen met een ziekenhuis in Duitsland en enkele medische privépraktijken.”
In totaal hebben een vijfhonderdtal zorgverleners Mindoo al gebruikt, het aantal patiëntencontacten loopt in de tienduizenden. “De reacties zijn over het algemeen erg positief. We leggen de AI-assistent immers niet op: wie meteen een dokter wil spreken, mag dat. Maar de meerderheid maakt er wel gebruik van.”