Laatste buurtsuperette in dorp Viersel stopt

Laatste buurtsuperette in dorp Viersel stopt: “Als zelfs sommige supermarkten het moeilijk krijgen, hoe zou ik dan tegen die prijzenoorlog op kunnen?”

Viersel verliest zijn laatste dorpswinkel. Met pijn in het hart trekt Annelies Goormans (37) zondag de deur van haar buurtsuperette ‘t Vierseliertje achter zich dicht. Vorig jaar in september vierde ze nog de vijfde verjaardag. De hoofdreden is de moordende concurrentie van de supermarktprijzen.Vorig jaar in september vierde ze nog de vijfde verjaardag. De hoofdreden is de moordende concurrentie van de supermarktprijzen.

“Als zelfs sommige grootwarenhuizen amper het hoofd kunnen boven houden door de concurrentie, hoe zou ik dat dan kunnen als kleine zelfstandige?”, zegt Annelies. Normaal had ze nog tot eind deze maand verder gedaan. “Maar het is allemaal sneller gegaan dan verwacht. Gisteren mocht ik ergens gaan solliciteren in Oelegem. Dezelfde dag nog kreeg ik al bevestiging dat ik de job heb. Of ik maandag kan beginnen? Het is een aanbieding die ik niet kan weigeren, vlakbij mijn deur, want ik woon zelf in Broechem. Zonder weekendwerk, terwijl ik nu zes dagen op zeven open ben.”

Mocht buurtwinkel ‘t Vierseliertje beter gelopen hebben, zou ze het zeker verder gedaan hebben. “Ik heb het vijf jaar met hart en ziel gedaan. Ik zie mijn klanten ook echt graag. Bovendien had ik een prima contact met mijn leveranciers. Zo werkte ik heel goed samen met Bakkershuys 37 in Grobbendonk.”

“Ik heb het vijf jaar met hart en ziel gedaan. Ik zie mijn klanten ook echt graag. Bovendien had ik een prima contact met mijn leveranciers”

Annelies Goormans

Maar zeker het voorbije jaar werd het moeilijker en moeilijker. “Ik heb er nog alles aan gedaan om het tij te keren. Zo begon ik zelf bereide gerechten te maken en heb ik een tafeltje gezet waar de mensen hun broodjes of maaltijd konden opeten. Er zijn parkeerplaatsen aan de overkant van de weg, maar de Herentalsebaan blijft een gevaarlijke baan om over te steken. Dat weerhield soms de mensen om te stoppen.”

In september vorig jaar vierde ‘t Vierseliertje nog zijn vijfjarig bestaan. © Kevin Verboven

Tot en met zondag blijft Annelies vol goesting haar klanten ontvangen. Veel producten worden tegen 30 procent verkocht. Zondag zal ze een nieuwe video op haar sociale media posten om te zeggen of ze maandag- en dinsdagavond eventueel nog opent om verder uit te verkopen.

Tranen

Sommige klanten kwamen al in tranen afscheid nemen. “Ook ik heb al veel gebleit”, zegt Annelies. “Maar ik wil met een lach en een zwans die laatste dagen doen. Het pand van ‘t Vierseliertje wordt binnenkort via Century 21 te koop aangeboden. Het kan zowel een handelspand worden als een eengezinswoning. Ik blijf zeker nog af en toe naar Viersel komen, ik ben hier deels opgegroeid en zat er ook eventjes op de lagere school.”

Toen Annelies de buurtsuperette overnam, stond die al twee jaar leeg. Daarvoor waren er wisselende uitbaters, met als uitschieter Ben en Ria die die buurtwinkel bijna 30 jaar deden.

De vele supermarkten in Zandhoven maar ook bijvoorbeeld de opening van de Albert Heijn in Emblem maken het bijna onmogelijk om als kleine kruidenier te overleven. Voor Viersel, dorp dat naast wat horeca alleen nog een kaarsenwinkel en plantencenter heeft, is het toch triest. Er zijn wel automaten en er komt soms een mobiel voedingskraam langs, maar bij Annelies konden mensen hun babbel kwijt. Tegen een automaat kan je niet praten.

“De vriendschappen die ik aan dit vijfjarig avontuur overhield, blijf ik koesteren”, vertelt ze. Vóór ‘t Vierseliertje werkte Annelies onder meer in de verkoop en in de horeca. Nooit had ze volledig vrije weekends, nu wel. “Ik zal moeten wennen aan de vrije tijd die ik krijg. Maar dat komt wel goed, en voor mijn zoon gaat het een verbetering zijn. Ook hem wil ik speciaal bedanken, net als mijn ouders die me steeds gesteund hebben, mijn vriendinnen en uiteraard al mijn trouwe klanten.”