Takeldienst Viaene legt na 50 jaar de boeken neer Takeldienst Viaene legt na 50 jaar de boeken neer. Foto: RR

Van extraatje tot internationale dienstverlening: na 50 jaar legt Takeldienst Viaene de boeken neer

Takeldienst Viaene is niet meer. Dat besliste de Antwerpse ondernemingsrechtbank eind vorige week. Daarmee komt een einde aan een van de bekendste takelbedrijven in de Antwerpse regio, dat meer dan 50 jaar geleden werd opgericht als eenvoudig tankstation in Wilrijk.

Met zijn eigen auto en een koord trok Marcel Viaene er in 1974 voor het eerst op uit om een auto in panne te takelen. Een jaar eerder was hij begonnen met het uitbaten van een Shell-tankstation aan de A12 in Wilrijk, met een takeldienst vanuit zijn garage als extraatje voor zijn klanten. Het bleek een schot in de roos.

Om zijn werk te vergemakkelijken, bouwde hij na verloop van tijd een kleine vrachtwagen om tot takelwagen met een trekhaak. “Mijn vader was zeker een van de pioniers”, zei Ulrich Viaene afgelopen jaar naar aanleiding van het overlijden van zijn vader in deze krant. “Toen hij begon, waren er in elk geval niet veel takelaars.”

LEES OOK. Antwerpse takeldienst Viaene is na meer dan vijftig jaar failliet

Marcel Viaene met zijn eerste takelwagen

Fulltime takelen

Over de jaren heen groeide het ‘extraatje’ uit tot een fulltime bezigheid. In 1993 nam hij afscheid van zijn tankstation en garage om zich volledig toe te leggen op het takelbedrijf, dat verhuisde naar de Terbekehofdreef in Wilrijk en een officiële naam kreeg: ‘Internationale Takeldienst Viaene’. De zelfgebouwde takelwagen werd omgeruild voor een professioneel model, en de vloot breidde verder uit en daarmee ook de diensten.

Naast takelwagens voor gewone personenwagens investeerde Viaene ook in zwaardere trekkers, waarmee ook vrachtwagens, bussen en speciale transporten konden worden getakeld. Op het moment van het faillissement bezat het bedrijf een vijftiental voertuigen, die binnenkort onder de hamer zullen gaan als er geen overnemer wordt gevonden voor het bedrijf.

Takelwagens van Viaene

Ook het klantenbestand bleef uitbreiden. Waar Viaene in zijn beginjaren toevallig aan klanten kwam wanneer bijstandsdiensten en lokale politie bij hem langskwamen met de vraag om een wagen in panne te komen wegslepen, had het bedrijf decennia later verschillende contracten lopen. De lokale en federale politie bleef beroep doen op het bedrijf, maar ook verzekeringsmaatschappijen, garages en transportbedrijven sloten contracten af voor zijn takeldiensten.

Gezondheidsproblemen

In 2010 verhuisde Takeldienst Viaene naar de Kernenergiestraat in Antwerpen, waar het bedrijf vlakbij de Antwerpse Ring, de E19 en de A12 vertoefde. De takeldiensten van Viaene beperkten zich niet tot Antwerpen en omgeving. In 2021 begon het bedrijf ook met internationale repatriëringen uit het zuiden van Frankrijk, Spanje en Portugal.

Negen jaar later ging Marcel Viaene op 69-jarige leeftijd met pensioen, al is dat misschien niet het juiste woord. De leiding van het bedrijf kwam in handen van zoon Ulrich, maar het uitrijden met de takelwagen kon Marcel niet laten. Dat bleef hij doen tot gezondheidsproblemen hem zijn rijbewijs afpakten. In augustus 2025 overleed hij uiteindelijk aan pancreaskanker.

Ulrich Viaene namn in 2019 de leiding over van het bedrijf

Nog geen jaar na het overlijden van zijn oprichter en twee jaar na zijn vijftigste verjaardag moet Internationale Takeldienst Viaene nu de boeken sluiten. Zoon Ulrich wenst voorlopig niet te reageren op het faillissement. Intussen zouden al enkele kandidaten zich gemeld hebben om het bedrijf mogelijk een doorstart te geven.