Sinds maart 2024 meet Aurubis Olen de immissies (de belasting op de woon- en leefomgeving van verontreinigende stoffen) van lood, cadmium, nikkel, arseen, koper en kobalt in fijn zwevend stof via een meetpost ten noorden van het bedrijf, ter hoogte van de Rendelaar.
“Voor lood, cadmium en nikkel voldoen de gemiddelden van 2024 aan de Europese grens- en streefwaarden.”, weet Verhulst. “Voor arseen liggen de kaarten anders. De metingen wijzen op 13 ng/m³, terwijl de huidige Europese streefwaarde op 6 ng/m³ ligt. Ng staat in deze voor een nanogram of één miljardste deel van een gram. Ik heb me laten vertellen dat dit de hoogste metingen zijn die in deze materie in Europa al werden gedaan.”
De streefwaarde is volgens de schepen opgemaakt vanuit het oogpunt van de bescherming van de volksgezondheid en is daarom strenger dan de wettelijke normen waarbij ook de technische haalbaarheid en het economisch aspect een rol spelen. “Deze streefwaarde wordt vanaf 2030 evenwel een wettelijke grenswaarde. Het is dus absoluut noodzakelijk om maatregelen te nemen en dat wordt ondertussen ook gedaan.”
Volgens Verhulst lijkt dat allemaal erg, maar zijn vandaag wel enkele nuanceringen aan de orde. “We hebben het over indicatieve metingen waarbij verder onderzoek absoluut nodig is. Daarom zullen op korte termijn twee bijkomende meetpunten geplaatst worden. Het is de bedoeling om tegen het einde van het jaar over meer concrete data te beschikken. Recent bodemonderzoek heeft ondertussen al wel aangetoond dat er geen teeltadviezen nodig zijn voor het eten van groenten uit eigen tuin. Zo erg is het zeker niet.”
Smeltinstallatie
Aurubis recycleert onder meer koper. Boosdoener zou de smeltinstallatie Contimelt zijn van het bedrijf. “Er is de installatie zelf en via openingen in het gebouw komt bij deze bedrijvigheid fijn stof in de omgeving terecht. Het bedrijf en vertegenwoordigers van de controlerende instanties hebben al samen gezeten om de te nemen maatregelen te bespreken. Daarbij hoort een filterinstallatie die ook al werd geplaatst, maar die momenteel nog niet optimaal werkt.”
Rond het stofverlies is ook een studie in de maak, maar het bedrijf heeft volgens de schepen uitstel gevraagd voor het afleveren ervan. “We willen vandaag niet sterk verontrusten. De materie is wel zeker belangrijk genoeg om er open over te communiceren.”
Ik ben blij dat we vorige legislatuur zo hard hebben aangedrongen dat de metingen van immissies die nog niet bestonden nu toch worden gedaan.
Elke Tweepenninckx, gewezen schepen van Milieu
Gewezen schepen van Milieu Elke Tweepenninckx (Groen) was de eerste om te reageren. “Ik ben blij dat we vorige legislatuur zo hard hebben aangedrongen dat de metingen van immissies die nog niet bestonden nu toch worden gedaan. Met de resultaten kan ik uiteraard niet blij zijn. Zeker omdat het arseen betreft. Ik vraag me af of ook de controlerende instanties bijkomende maatregelen gaan nemen.”
Website
Schepen Verhulst heeft begrepen dat eerst de effecten van de nieuwe filterinstallatie zullen worden afgewacht net als de studie over overblijvende gaten en kieren. “Wat de verdere communicatie betreft, gaan we op de website een formulier plaatsen waarmee inwoners vragen kunnen stellen. De pagina zal aangevuld worden met de antwoorden op de meeste gestelde vragen.”