andy pieters

Goed nieuws: de braindrain vanuit Limburg neemt af

Er lijkt langzaam een einde te komen aan de 'braindrain', waarbij Limburgers met een goed diploma een job buiten de provincie gaan uitoefenen. Nog nooit werkten er immers meer lang geschoolden in onze eigen provincie dan nu.

Het is een oud zeer dat Limburgers met een diploma van de universiteit of hogeschool na hun studies ‘blijven hangen’ in centrumsteden als Brussel of Antwerpen. Ze gaan werken voor multinationals die hogere lonen betalen en/of meer carrièrekansen bieden. Bovendien zijn er ook Limburgers die hier hun diploma behalen, maar dan ingaan op lucratieve jobaanbiedingen buiten de provincie.

Aan die trend lijkt stilaan een einde te komen. Volgens de meest recente cijfers (2023) die Vlaams parlementslid Andy Pieters opvroeg bij minister van Werk (en zijn vroegere bazin) Zuhal Demir, werken er zo’n 142.000 Limburgers met een hoog diploma in eigen streek. Het gaat om meer dan 75%, wat een nieuw record is. Limburg lijkt er dus beter dan vroeger in te slagen lang geschoolden in Limburg te houden.

Andy Pieters juicht de evolutie toe, en pleit voor de verdere versterking van onze bedrijven, zodat ze nog aantrekkelijker worden voor de hogere profielen. Bovendien vraagt hij de minister om de inspanningen in het onderwijs op te drijven, zodat onze afgestudeerden kunnen wedijveren voor de topfuncties die hier in Limburg vacant zijn.

Uit de zopas vrijgegeven cijfers blijkt bovendien dat er meer gediplomeerde Limburgers aan de slag zijn. In totaal werken er 188.000 loontrekkenden, ambtenaren en zelfstandigen die langdurig geschoold zijn, wat hun aandeel in het totaal van de werkende Limburgse bevolking doet stijgen van 15 naar 21 procent (op 10 jaar tijd).

“Dat alles is onmiskenbaar een gevolg van de vele inspanningen die werden genomen om de talenten in Limburg te doen doorstromen naar het hoger onderwijs en de vele extra opleidingsmogelijkheden”, weet Pieters. “Daarnaast zijn er ook investeringen gebeurd om lang geschoolden in Limburg aan het werk te kunnen houden, denk maar aan de uitbouw van de Health Campus, DronePort of de Corda Campus.”

De komende jaren zal op die sporen worden verder gebouwd. Zo plant minister Zuhal Demir verdere versterking van het Limburgs onderwijs en zo zullen ook de inspanningen van de LRM in de Limburgse economie verdergezet worden, zo luidt conclusie van het cijfermateriaal.