easypath jabbeke

It’s nuts! Truiense primeur overtuigt nutsmaatschappijen

Het Truiense bedrijf Ecobeton Water Technologies zorgt voor een primeur met een innovatief product. Voor het eerst in ons land wordt er een fiets- en wandelpad aangelegd waaronder plaats is voorzien om nutsleidingen aan te leggen en te herstellen. Zo kan bij infrastructuur- en onderhoudswerken, of zelfs bij een gas- of waterlek, meteen worden ingegrepen terwijl het pad nog steeds beschikbaar blijft voor gebruikers.

Ecobeton Water Technologies, dat al in 1910 werd opgericht in Sint-Truiden, maakt innovatieve betonproducten, onder meer om regen- en afvalwater te beheren. Twee jaar geleden waren ze nog de winnaar van onze wedstrijd Hét Product Made in Limburg met de creatie van het innovatieve fietspad Easypath. Het is een variante van deze uitvinding waarmee ze nu een primeur te pakken hebben.

In samenwerking met nutsmaatschappijen Farys en Fluvius heeft Ecobeton het voet- en fietspad Easypath UL ontwikkeld, dat toelaat om onderhoud of werken aan ondergrondse nutsleidingen uit te voeren terwijl twee derde beschikbaar blijft voor gebruikers. Het pad bestaat immers uit twee delen, waarbij de elementen aan de zijkant eenvoudig kunnen weggenomen worden, en na de werkzaamheden naadloos kunnen teruggeplaatst worden.

Het project is uitgevoerd in het West-Vlaamse Jabbeke en past binnen een totaalconcept dat Studiebureau Haegebaert heeft uitgetekend voor een site waar volwassenen met een beperking leven. Vandaar dat er is gekozen voor materialen die de omgeving leefbaar en veilig maken, met het nodige comfort voor alle gebruikers.

“Het is een duurzame oplossing met lage beheerskosten”, weet Luc Vandebeek, CEO van Ecobeton. “Er is een snelle realisatietijd, waardoor het pad direct bruikbaar is na plaatsing. Groot voordeel is dat het demontabel is, en de ondergrondse leidingen dus vlot bereikbaar blijven. Het pad is is ook temperatuurbestendig, onkruidvrij en onderhoudsarm, bestand tegen wortelopdruk en verzakkingen, én flexibel in maatvoering en kleur.”

Het project geniet nu al belangstelling van andere stads- en gemeentebesturen en infrastructuurbeheerders. Zij hebben zich aangemeld om de werf in Jabbeke te bekijken met het oog op een eigen realisatie in de nabije toekomst.