Heb je enkele jaren geleden aandelen gekocht van Biocartis en die nooit verkocht? Dan heb je wellicht een financiële kater. In april 2015 maakte het bedrijf zijn debuut op de Brusselse beurs aan een koers van 11,5 euro per aandeel. In september 2023 was een aandeel nog 0,29 euro waard. De financiële toezichthouder FSMA heeft de handel in Biocartis-aandelen toen zelfs stopgezet, omdat er een zogenaamde ‘schuldherschikking’ aankwam. En nu, bijna twee jaar later, heeft een ruime meerderheid van de aandeelhouders beslist dat de vennootschap Biocartis Group NV in vereffening gaat.
LEES OOK. Biocartis dient aanvraag tot ontbinding in
In april 2015 maakte het bedrijf zijn debuut op de Brusselse beurs aan een koers van 11,5 euro per aandeel. In september 2023 was een aandeel nog 0,29 euro waard
Biocartis zal bij de rechtbank een aanvraag indienen om een voorlopige bewindvoerder aan te stellen, die de vennootschap moet ontbinden. Wellicht is dat de voorbode van het faillissement.
Dat is geen klein nieuws: Biocartis werd, en wordt, aanzien als een van de innovatieve paradepaardjes van de Mechelse en bij uitbreiding Antwerpse economie. Concreet gaat het zo: een dokter stelt vast dat iemand kanker heeft. Daarna kan de zogenaamde Idylla, een minilaboratorium van Biocartis, via een stuk lichaamsweefsel, urine of bloed van de patiënt, in enkele uren tijd vaststellen welke mutatie de kanker bij de patiënt aandrijft. Zo kan de dokter een meer gerichte behandeling voorschrijven in plaats van chemotherapie, en worden er bij de behandeling dus niet onnodig gezonde lichaamscellen kapotgemaakt.
Van ene naar andere vennootschap
Maar de vennootschap achter Biocartis gaat nu dus in vereffening. Wat is hier aan de hand? “Eerst en vooral: Biocartis zal blijven bestaan in een andere vorm. En de werknemers in Mechelen worden door deze vereffening niet getroffen”, zegt Tom Simonts, die Biocartis vanuit zijn rol als senior econoom bij KBC Securities al vele jaren van nabij opvolgt. “Maar het basisprobleem is hier dat het management van Biocartis veel te lang heeft gewacht om broodnodig geld op te halen. Er zijn sectorgenoten die elk klein succes groot uitspelen en daar meteen gebruik van maken om extra kapitaal binnen te rijven. Biocartis blééf maar wachten, zette niet genoeg in op partnerschappen en deed veel te weinig aan marketing. Het resultaat: het bedrijf bouwde bijna een half miljard euro aan verliezen op en stond dus met de rug tegen de muur, werd na lang talmen gedwongen om geld binnen te halen bij twee Amerikaanse gierfondsen die in ruil wel érg veel macht kregen over het bedrijf en uiteindelijk zagen de aandeelhouders hun geld gewoon verdwijnen.”
Er zijn sectorgenoten die elk klein succes groot uitspelen en daar meteen gebruik van maken om extra kapitaal binnen te rijven. Biocartis blééf maar wachten, zette niet genoeg in op partnerschappen en deed veel te weinig aan marketing
Tom Simonts, senior econoom KBC SecuritiesBelgen geven bedrijf uit handen
Hoe gaat dat dan concreet? “Om kort te gaan: de Amerikaanse hefboomfondsen Whitebox en Highbridge hebben Biocartis 132 miljoen euro geleend. Als die schuld niet kon worden terugbetaald, kregen ze het recht om die schuld om te zetten in een massaal aantal aandelen, waardoor ze het bedrijf eigenlijk hebben overgenomen”, zegt Tom Simonts. “De Amerikanen hebben dan het nieuwe bedrijf Biocartis US Inc. opgericht, dat wordt bestuurd vanuit de Verenigde Staten. Ze hebben de technologie en ook het personeel naar dat bedrijf overgeheveld. Het oorspronkelijke Biocartis is dus kaalgeplukt door de Amerikanen. Er zitten eigenlijk alleen nog schulden in. Die Biocartis Group NV wordt nu ontbonden, maar de jobs in Mechelen blijven tot nader order wel behouden. Alleen wordt Biocartis nu vanuit het verre buitenland geleid. Het Belgische management is te braaf geweest, en heeft het bedrijf daardoor uit handen gegeven.”
Het oorspronkelijke Biocartis is kaalgeplukt door de Amerikanen. Er zitten eigenlijk alleen nog schulden in
Tom Simonts, senior econoom KBC Securities
Toekomst van Mechelse biotechnologie
Hoe ziet de toekomst voor Biocartis er uit? “We kunnen dat nu niet weten, zeker omdat het nieuwe Biocartis vandaag niet op de beurs staat, en dus geen gedetailleerde financiële informatie moet geven”, zegt Tom Simonts. “Maar het is een positief teken dat de Amerikanen Biocartis hebben overgekocht. Dat wil zeggen dat ze er nog een toekomst in zien. Het bedrijf zal wel anders worden geleid. Wellicht zullen er iets minder investeringen in innovatie gebeuren, en zal er meer worden ingezet op het aanzwellen van de verkoop van de minilaboratoria. De Amerikanen zullen het geld meer laten spreken.”
Biocartis blijft dus wel in Mechelen, maar wordt vanuit de Verenigde Staten geleid. Sector- en stadsgenoot Galápagos vaart momenteel ook in woelig water. Het management kondigde er in januari van dit jaar aan dat het 200 van de 280 banen wil schrappen. De overblijvende werknemers focussen zich in de komende jaren op de ontwikkeling van een revolutionaire techniek waarbij uitbehandelde kankerpatiënten zonder operatie toch kankervrij kunnen worden.
Maar zowel Biocartis als Galápagos kunnen in de komende jaren zeker opnieuw groeien. Het vraagt alleen een nieuwe strategie én een heleboel tijd
Tom Simonts, senior econoom KBC Securities“De biotechnologie in Mechelen staat dus zeker nog recht, maar heeft nu wel wat van zijn allure verloren”, zegt Tom Simonts. “Maar zowel Biocartis als Galápagos kunnen in de komende jaren zeker opnieuw groeien. Het vraagt alleen een nieuwe strategie én een heleboel tijd.”