Voka Mechelen-Kempen wilde er met de ‘Voka Prijs Ondernemen’ echt een ‘Feest van het Ondernemerschap’ van maken. Al sinds 1987, dit jaar dus voor de veertigste keer, bekroont Voka Mechelen-Kempen het beste wat de ondernemersregio te bieden heeft. Zo’n 470 ondernemers hebben het event live in CC De Werft in Geel bijgewoond.
Regio Mechelen wist op de gala-avond twee van de drie uitgereikte prijzen binnen te halen. Maatwerkbedrijf Mivas uit Lier won ‘De Publieksprijs’. Mivas legt zich toe op verpakkingen. Zowat alles wat je in je winkelkar of boodschappentas stopt, is door hen duurzaam verpakt. Het bedrijf heeft 720 medewerkers, verspreid over vier vestigingen: twee in Lier, één in Mechelen en één in Rumst. Het werkt specifiek met mensen met een afstand tot de arbeidsmarkt, onder wie ook vluchtelingen. Met succes: dit jaar is het bedrijf met 20 procent gegroeid in vergelijking met dezelfde periode vorig jaar, goed voor 50 extra medewerkers.
Willem Beeck van het Mechelse E-bis mocht naar huis met de award van ‘Jonge Ondernemer’. Beeck zag een markt nog vóór die echt bestond. Hij merkte dat leasefietsen na afloop van hun contract nog perfect bruikbaar waren, maar nauwelijks een tweede leven kregen. Zo is een vernieuwend en circulair businessmodel ontstaan: tweedehands leasefietsen opknappen om ze nadien opnieuw te verkopen of opnieuw te leasen via een systeem van circulaire leasing.
Hoofdprijs
De ‘Voka Prijs Ondernemen’ is dit jaar voor Cartamundi, met hoofdkwartier in Turnhout. Het bedrijf volgt Den Berk Délice op, die vorig jaar won. “Dit doet zeer veel deugd. Net omdat het een erkenning is van zoveel ondernemers”, zegt Stefaan Merckx, CEO van Cartamundi. “In heel digitale tijden gaan mensen hard op zoek naar fysieke connectie. Onze kaarten spelen daarop in en stimuleren dat gevoel. Daar blijven we op inzetten. Vanuit Turnhout. Want de connectie met de regio Kempen is heel sterk.”
Cartamundi is ontstaan in 1970 door een joint venture tussen enkele familiale drukkerijen (drukkerij Brepols en Biermans en kartonverpakkingsproducent Van Genechten). Het drukken van speelkaarten was toen nog een nevenactiviteit. Ze besloten samen te werken en samen de wereld te veroveren. Vandaag is de derde generatie familiale aandeelhouders actief en is het bedrijf wereldwijd één van de grootste producenten van speel-, ruil-, verzamelkaarten en bordspelen is.
Begrotingsakkoord
Tijdens de 40ste editie van de prijsuitreiking was er ook aandacht voor het Vlaamse begrotingsakkoord. “We hebben sterk gewogen op het akkoord. Kijk maar naar de familiebedrijven. Er zijn er in deze regio in totaal 96.000. Een schenkbelasting hebben we kunnen afwenden”, zei Tom Laveren, gedelegeerd bestuurder van Voka Mechelen-Kempen. “Dat zou de overdracht van familiebedrijven duurder maken. Dat is een rode lijn voor Voka, die we ook hebben kunnen trekken want de belasting komt er niet.”
“De regering raakt ook niet aan de innovatiesteun. We zien wel dat het groeitempo van die budgetten zal verminderen. Daar gaan we zeker op blijven wegen”, zegt Laveren. “Mechelen-Kempen is de grootste industrieregio van Vlaanderen. Innovatie zit in ons DNA. Kijk naar alle farmabedrijven, kijk naar de genomineerden vanavond. Daar gaan we ons voor blijven inzetten.”

