260506_Hans_Bezoek_Duvel-11 Met een pakket van 140 miljoen euro aan maatregelen wil Bonte de Vlaamse afhankelijkheid van fossiele brandstoffen verder afbouwen en investeren in duurzame energie, in tijden van geopolitieke grillen die de prijs van olie en aardgas omhoog stuwen. © Thomas Defoer

Duvel-Moortgat ontvangt 3,8 miljoen euro van regering om aardgas uit brouwproces te weren

Brouwerij Duvel-Moortgat is een van de acht bedrijven en organisaties die op energiesteun van de Vlaamse regering mag rekenen. Bevoegd minister Hans Bonte (Vooruit) kwam het goede nieuws zelf verkondigen tijdens een rondleiding in Breendonk (Puurs-Sint-Amands).

Deze week ontwarde de Vlaamse regering een grote knoop rond drie dossiers, waarbij elke meerderheidspartij zijn gram moest halen. Minister van Omgeving Jo Brouns (CD&V) kreeg een drinkwaterakkoord, N-VA mag snoeien in het ambtenarenbestand en minister Hans Bonte (Vooruit) pakt uit met energiesteun voor burgers en bedrijven.

(Van linksaf) Minister Jo Brouns (CD&V), minister Ben Weyts (N-VA), Vlaams minister-president Matthias Diependaele (N-VA) en minister Hans Bonte (Vooruit): de Vlaamse regering hakte recent enkele belangrijke knopen door. © Bart Dewaele

Met een pakket van 140 miljoen euro aan maatregelen wil Bonte de Vlaamse afhankelijkheid van fossiele brandstoffen verder afbouwen en investeren in duurzame energie, tegen een achtergrond van geopolitieke grillen die de prijs van olie en aardgas omhoog stuwen. Van dat bedrag gaat net geen negentien miljoen euro naar acht grootschalige projecten: die bedrijven en publieke gebouwen kunnen ermee investeren in warmtenetten, warmtepompen en recuperatie van restwarmte.

“Je kunt deze investering gelijkstellen aan het gasverbruik van negenduizend gezinnen dat wordt vervangen door duurzame energie. Investeringen in elektrificatie verlossen ons van duur fossiel aardgas uit autocratische regimes. Dat is goed voor onze economie én het klimaat”, aldus Vlaams minister van Energie & Klimaat Hans Bonte (Vooruit), die zo verwijst naar de energiecrisis als resultaat van de oorlog in Oekraïne en het Midden-Oosten.

Duvel-Moortgat

In de Mechelse regio ontvangt brouwerij Duvel-Moortgat, met hoofdkwartier in Breendonk (Puurs-Sint-Amands) 3,8 miljoen euro. Daarmee gaat het bedrijf van ceo Michel Moortgat de schakels in haar brouwproces die met aardgas worden aangedreven vervangen door warmte uit elektrische warmtepompen. Vorig jaar produceerde Duvel-Moortgat zo’n 2,3 miljoen hectoliter bier. Duvel blijft het belangrijkste merk in het arsenaal van de Antwerpse brouwer die sinds kort ook De Koninck in Breendonk brouwt.

“Vandaag doven we de helse vuren van de gasbranders, zodat we morgen nog steeds op een hemelse manier van een Duvel kunnen genieten”, klinkt het bij minister Bonte, die de spreekwoordelijke cheque afgelopen woensdag persoonlijk kwam afgeven tijdens een rondleiding in Breendonk.

Minister Bonte werd woensdag rondgeleid op de site van Duvel-Moortgat door Sam De Belder, manufacturing director van de brouwerij. © Thomas Defoer

Net als de andere goedgekeurde dossiers van bedrijven, zoals ArcelorMittal, Knauf en Agristo, diende Duvel-Moortgat zelf een kandidatuur in om energiesteun te ontvangen. Dat gebeurde binnen de subsidieronde Groene Warmte, die eind 2025 werd gelanceerd. “In totaal komt er na deze investeringsronde zo’n tien kilometer aan warmtenet bij en wordt 29.000 ton CO2 bespaard, het equivalent van zo’n 10.000 dieselwagens”, weten ze op het kabinet van de minister. Heel wat bedrijven grepen naast een subsidie, maar ook voor dit jaar wordt een nieuwe ronde uitgeschreven.

“We moeten niet alleen gezinnen afhelpen van fossiele brandstoffen, maar zeker ook onze bedrijven en publieke gebouwen. Dat bewijzen de oorlogen van Trump en Poetin ons vandaag eens te meer”, aldus Bonte.