collage-3-large-right-split-left-20260419 Vier Oost-Vlaamse ondernemers vertellen over de impact van Trumps tarieven. © Reuters, jvdv, Paul Darragas

4 Oost-Vlaamse ondernemers maken de balans op na één jaar Amerikaanse handelstarieven: “Dit heeft ook een impact op de concurrentie met China”

Begin april van 2025 kondigde Donald Trump zijn befaamde handelstarieven aan. Het was een ingreep die zich ook in Oost-Vlaanderen liet voelen. Nu, één jaar later, maken vier lokale ondernemers de balans op. “We moeten zorgen dat we die meerprijs waard zijn”, luidt het.

Op 2 april 2025 kondigde Donald Trump in de Rozentuin van het Witte Huis handelstarieven aan, zeg maar een extra belasting op producten uit het buitenland. Belgische producten werden daarmee ineens twintig procent duurder.

Veel potentieel

Hogere prijzen betekenen ook dat consumenten misschien minder happig zijn om de Belgische producten te kopen. “Maar onze distributeur rekende de tarieven wel niet meteen door”, zegt Lieselot Hamerlinck, CEO van het paardenvoedingsbedrijf Nutriquine uit Gent. “Uiteindelijk zal een groot stuk wel worden doorgerekend, waardoor de Amerikaanse consument meer zal moeten betalen voor geïmporteerde voeding.”

Toch blijft Hamerlinck mikken op de Amerikaanse markt. “Er zit voor ons heel wat potentieel in die grote VS-paardenmarkt”, vertelt ze. “Ik laat de tarieven me niet zomaar afstoppen. We moeten zorgen dat we die meerprijs waard zijn en consumenten voor ons blijven kiezen.”

“We moeten zorgen dat we die meerprijs waard zijn en consumenten voor ons blijven kiezen.”

Lieselot Hamerlinck – CEO Nutriquine

Er blijft ook heel wat onduidelijkheid bestaan over de tarieven. Niet alleen voor de Belgische exporteurs, maar ook voor de distributeurs in de Verenigde Staten. “Als ik mijn distributeurs zeg: de invoerheffing is tien procent, dan antwoorden ze: that’s what we hear, but it is not clear.”

Ongrondwettelijk

In een paniekreactie nieuwe fabrieken openen, is volgens een ander Oost-Vlaams exportbedrijf geen goed idee. “We produceren het merendeel voor de Amerikaanse markt in onze eigen Noord-Amerikaanse fabrieken”, is er te horen. “Ons premiummerk komt wel uit België en daar merken we wat terugval. Maar de tarieven betaal je ook op de grondstoffen die je nog steeds moet invoeren.”

“De tarieven zullen ook niet meer weggaan”, vertelt de bedrijfsleider. “En de Europese Unie heeft dat ook al aanvaard. In de bilaterale handelsovereenkomst die de Unie in juli ondertekende staan evengoed invoerrechten. De reden: Europese bedrijven moeten wel tarieven betalen in de VS, maar Amerikaanse bedrijven zouden dat niet moeten doen in Europa.”

“Ook grote scheepvrachtzendingen zijn moeilijk, omdat voedingsbedrijven nog veel producten naar de VS sturen. Gevolg: minder aanbod, waardoor de prijs hoger ligt”

Bert Buyle – Euramec

“Er is trouwens ook een keerzijde van de medaille. We rekenden de tarieven door, maar nu het hooggerechtshof de tarieven ongrondwettelijk verklaarde, willen heel wat van onze klanten hun tarieven terugbetaald krijgen.”

Uitzonderingen

“In de luchtvaartsector zijn er heel wat uitzonderingen”, zegt Bert Buyle van Euramec uit Lokeren, dat pilotenopleidingen aanbiedt. “Er vliegt immers heel wat Europees materiaal rond in Amerika. Van de tarieven is de impact bij ons dan ook niet zo groot. Producten waar wel tarieven op zijn, kunnen we ook in de VS kopen. Voor ons is het dan ook echt een voordeel dat we een vestiging in de VS hebben.”

Secundaire impact is er wel. “Zo is het moeilijker om onderdelen vanuit België naar onze vestiging in de VS te krijgen”, vertelt hij. “Ook grote scheepvrachtzendingen zijn moeilijk, omdat voedingsbedrijven nog veel producten naar de VS sturen. Gevolg: minder aanbod, waardoor de prijs hoger ligt.”

“De tarieven zijn niet onze grootste uitdaging, maar ze hebben wel een impact op onze productieketen”, zegt Tom Gybels van Safety Jogger. © pauldarragas

“Ook de instabiliteit in de VS heeft een impact”, zegt Buyle. “We werken vaak samen met overheidsbedrijven, waarbij we plots moeten samenwerken met nieuwe mensen, beslissingen uitgesteld worden of budgetten teruggeschroefd.”

Concurrentie uit China

“De export van Safety Jogger naar de VS is beperkt”, zegt topman Tom Gybels van het internationale merk voor veiligheidsshoenen en werkkledij met thuisbasis in Oudenaarde. “De tarieven zijn niet meteen onze grootste uitdaging. Het heeft wel een impact op onze productieketen en de concurrentie uit China. De Chinese producten die aanvankelijk richting de VS gingen, overspoelen nu de Europese en Aziatische markt.”

Toch kijkt Gybels positief naar de toekomst. “We zijn een sterk en groot merk”, vertelt hij. “Onze klanten weten dat ook. We zetten in op innovatie en lokale aanwezigheid in de 143 landen waar we actief zijn. Zo sponsoren we de wielerploeg Soudal-Quick Step en werken we samen met lokale influencers in Zuid-Korea. Volgens ons is dat de beste manier om impact te hebben.”

“De afgelopen zes jaar is Safety Jogger sterk van een schoenenproducent naar een totaalaanbieder in veiligheidsmateriaal”, besluit Gybels. “We investeren ook heel veel in de kwaliteit van onze producten. Nu varen we wel door een storm en moeten flexibel zijn. We hebben de wind niet in de zeilen, maar moeten de klip wel ronden. Elke crisis heeft ook zijn opportuniteiten.”