De vrijwillige uitstroom – werknemers die zelf ontslag nemen – daalde van 10,78 procent in 2024 naar 9,61 procent in 2025. Die trend doet zich in alle regio’s voor. Het is niet ongewoon dat werknemers in tijden van economische onzekerheid kiezen voor stabiliteit, klinkt het bij Securex.
Daarnaast blijkt dat de onvrijwillige uitstroom stagneert op een hoog niveau (5,76 procent). Opvallend is dat de onvrijwillige uitstroom in Vlaanderen voor het derde jaar op rij stijgt: van 5,11 procent in 2024 naar 5,39 procent in 2025. Dat is vooral te wijten aan een nieuwe toename van faillissementen. Het aandeel werknemers dat hierdoor zijn job verloor, steeg in een jaar tijd van 0,36 naar 0,55 procent. In Wallonië gebeurde het omgekeerde: een sterke daling van faillissement-gerelateerde ontslagen leidde tot een stabiel uitstroomcijfer, net als in Brussel.
De instroom daalde
Tot slot worden er ook minder nieuwe vaste contracten aangeboden: de instroom daalde van 18,76 procent in 2024 naar 17,67 procent in 2025. Op nationaal niveau ligt de instroom van werknemers met een vast contract nog net hoger dan de totale uitstroom. Toch zijn er grote regionale verschillen. Zowel in Vlaanderen als in Brussel vertraagt de groei van het aantal vaste contracten omdat de instroom de uitstroom niet langer compenseert. Enkel in Wallonië starten nog steeds meer mensen met een vast contract dan dat er vertrekken.
“In deze economische onzekere tijden is het niet onlogisch dat we minder dynamiek op de arbeidsmarkt vaststellen. Om als bedrijf niet in een neerwaartse spiraal terecht te komen, is het essentieel om te blijven focussen op het aanwezige talent. Door verder in te zetten op welzijn, opleiding en de kwaliteit van het leiderschap houd je je medewerkers gezond, competent en gemotiveerd”, zegt Frank Vander Sijpe van Securex.