Minister van Omgeving Jo Brouns CDV plantte de eerste industriële hennep om PFAS uit de grond te zuiveren_ Minister van Omgeving Jo Brouns (CD&V) plantte de eerste industriële hennep om PFAS uit de grond te zuiveren. © IF

Cannabisplant moet grond zuiveren van PFAS, al zal je er niet van hallucineren: “Binnen drie maanden hopelijk resultaat”

In een serre in de haven van Gent testen drie bedrijven hoe ze PFAS kunnen verwijderen uit de grond. Het doel: een duurzame en goedkope oplossing vinden voor de bodemverontreiniging.

Minister van Omgeving Jo Brouns (CD&V) plantte in de haven van Gent de eerste industriële hennep. Niet om de drug cannabis te kweken, maar wel om PFAS, een forever chemical, uit de grond te zuiveren.

Grond zuiveren van PFAS is dan ook niet eenvoudig. De Europese Commissie schat dat de opruimkosten in ons land minstens 330 miljard euro zouden bedragen. “Dan wordt vervuilde grond gekuist door afwassing”, zegt Ingmar Nopens van C-biotech. “Maar hiermee krijg je nooit alle PFAS weg, waardoor de grond alsnog op een stortplek belandt.”

Hennep

Drie bedrijven, OVMB, C-biotech en C-ground, willen het nu over een andere boeg gooien. Met honderd kubieke meter vervuilde grond uit Kalmthout kijken ze of industriële hennep geen soelaas kan bieden. “Die is niet psychoactief”, vertelt Nopens. Van deze plant zal je dus niet snel hallucineren.

“Met afwassing krijg je nooit alle PFAS weg, waardoor de grond alsnog op een stortplek belandt”

Ingmar Nopens – C-biotech

De keuze voor hennep is geen toeval. “Hennep neemt de PFAS beter op dan andere gewassen en groeit snel”, legt Nopens uit. “Binnen drie maanden hopen we de eerste resultaten te krijgen. Met additieven en optimale warmte-, vocht- en lichtomstandigheden trachten we het proces extra doeltreffend te maken.”

“De hennepplant kunnen we na een grondige analyse hergebruiken in bouwmaterialen”, zegt Nopens. “Of we verbranden ze zonder zuurstof, anders zou de PFAS terug in de lucht komen. Dat proces noemen we pryolyse.”

Goedkoper

De nieuwe methode zou een stuk goedkoper zijn dan wat al bestaat. “In plaats van een end-of-pipe-zuiveringstechniek te verleggen naar een andere stortplaats, creëren wij gezonde, opnieuw bruikbare grond”, aldus Nopens.