Smart Delta Resources Foto: North Sea Port

OPINIE: Voka|VeGHO vraagt onmiddellijke stopzetting acties

Heel wat schepen liggen voor verschillende Belgische havens te wachten om binnen te kunnen varen. De reden van de zware verstoring: een staking bij de loodsen. Voka|VeGHO betreurt deze actie en waarschuwt voor aanzienlijke economische schade en reputatieschade.

De havens zijn een cruciale draaischijf voor de Belgische economie. Alleen al in North Sea Port is de haven goed voor meer dan 100.000 directe en indirecte jobs. Gevolg: wanneer schepen niet kunnen binnenlopen of vertrekken, worden terminals, logistieke spelers, transportbedrijven en industriebedrijven tegelijk getroffen.

De nieuwe acties komen bovendien op een bijzonder slecht moment. Internationale waardeketens staan vandaag al onder druk door geopolitieke spanningen en verstoringen in de wereldhandel. Een betrouwbare en performante nautische keten is daarom essentieel voor de concurrentiekracht van onze havens.

“Voor een haven is betrouwbaarheid van levensbelang”, zegt Stefan Derluyn, directeur van Voka|VeGHO. “Als rederijen onze havens niet langer voorspelbaar en betrouwbaar beschouwen, dreigt de handel te verschuiven naar buitenlandse concurrenten.”

Voka|VeGHO roept de vakbonden dan ook op om hun verantwoordelijkheid te nemen en de acties onmiddellijk stop te zetten.

Structureel probleem

“De huidige monopolistische organisatie van het loodswezen creëert een situatie waarin één schakel de volledige nautische keten kan ontwrichten”, aldus Derluyn. “Dat is economisch onhoudbaar. Een structurele hervorming van het systeem is dan ook noodzakelijk, met meer efficiëntie, meer digitalisering en waar nodig het openbreken van het model. De voorstellen liggen op tafel. Wat vandaag ontbreekt, is zichtbare voortgang.”

Voka|VeGHO zal alle beschikbare juridische middelen blijven inzetten om stakingsacties die onze ondernemingen en de economie disproportioneel treffen aan te vechten.