Opvallend is het grotere aandeel van Belgische bedrijven van tussen vijf en negen jaar oud in de faillissementcijfers. GraydonCreditsafe legt uit dat het om bedrijven gaat die onmogelijk rekening konden houden met de verschillende schokken van de voorbije jaren. Ze hadden niet de nodige reserves opgebouwd.
“Als Covid-19 al een aanslag betekende op hun overlevingskansen, dan zijn achtereenvolgens de energieschok van 2022, de loonschok van begin 2023 en voor sommigen de inflatieschok de druppel geweest”, klinkt het.
Afgelopen aprilmaand kwamen er 2.252 jobs op de tocht te staan als direct gevolg van het faillissement van de werkgever. Over de eerste vier maanden van dit jaar cumuleren we 9.115 jobs. Ter vergelijking: Over de eerste vier maanden van 2024 maten wij een cumul van 10.661 jobs op de tocht. Twee sectoren springen eruit de laatste tijd. In de bouwsector stapelen de faillissementenrecords zich op, zegt GraydonCreditsafe. En ook in de transportsector gingen meer ondernemingen failliet.
Januari-april
Ook voor de periode januari-april gaat het aantal faillissementen in België de lucht in, terwijl dat cijfer in Oost-Vlaanderen daalt. In de eerste vier maanden gingen in België 3.987 bedrijven overkop, een stijging van 2,65% ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar. In Oost-Vlaanderen waren dat er 458, een daling van 5,37%. Daar gingen vooral bedrijven failliet in de bouwsector (140), horeca (74) en dienstensector (73). Tupperware telt het grootste aantal banenverlies met 249 mensen die hun job verloren.