De nationale actiedag van de vakbonden is overal voelbaar: op het openbaar vervoer, in de scholen, in de haven van Antwerpen en op de luchthaven van Zaventem. “Wie vandaag een vlucht gepland had, is eraan voor de moeite”, zegt Frank Socquet, adjunct-directeur van de Unizo-studiedienst. “Deze acties zijn ronduit schadelijk en komen met een hoge kostprijs. Het is onverantwoord gedrag van een minderheid die burgers en bedrijven het leven zuur maakt.”
Unizo hekelt vooral de oproerende taal op de actiepamfletten. “Je loon blijft bevroren met Arizona, terwijl bedrijven stevige winsten maken”, las de ondernemersorganisatie onder meer. Volgens Unizo stijgen brutolonen wel degelijk dankzij het behoud van de indexatie. De vakbonden zijn echter niet te spreken over de vertraagde uitvoering daarvan.
“Het is tenenkrullend te horen dat dit thema nu een reden is om actie te voeren”, aldus Socquet in een schriftelijke reactie. “Wat die hoge winsten betreft: het hoge aantal faillissementen toont een andere realiteit.” Volgens Unizo gingen door een recordaantal faillissementen dit jaar al meer dan 4.400 jobs verloren in Vlaanderen. “De realiteit bewijst dat de koopkracht niet daalt, de situatie van bedrijven wel verslechtert, België reeds wereldkampioen staken is, pensioenen onbetaalbaar worden en onze begrotingssituatie rampzalig is. Dat zijn vijf gegronde redenen die aantonen dat actievoeren nu meer kwaad dan goed doet”, besluit Socquet.