Anders dan bij gewone overuren moeten werkgevers bij vrijwillige overuren minder of geen belastingen betalen. Voorwaarde is wel dat de werknemer akkoord gaat met de extra uren, en er gelden jaarlijkse plafonds. Die plafonds worden in de nieuwe regeling opgetrokken vanaf 1 april 2026.
“We vragen de regering om te garanderen dat er geen vacuüm ontstaat”, legt Unizo-topman Bart Buysse uit. “Onze oproep is simpel: voorzie een overgangsregeling zodat bedrijven ook op 1 januari kunnen genieten van overuren. Zo geven we bedrijven de flexibiliteit die ze nodig hebben om te blijven draaien. Zeker in de drukste periode van het jaar.”
Unizo heeft ook bedenkingen bij beperkingen op vrijwillige overuren voor deeltijdse werknemers. Voor hen dreigen de extra uren in de praktijk quasi onmogelijk te worden, klinkt het. “Het gaat om werknemers die op eigen initiatief bij de eigen werkgever vrijwillig extra uren willen presteren. Waarom maak je het net voor die groep moeilijker, en zelfs strikter dan het huidige kader van relance-overuren? Dit begrijpen wij niet.”