De voorbije week werd er gestaakt bij Bpost, eerst in Wallonië waar er veel hinder is voor de postbedeling, en de afgelopen dagen ook meer en meer in Vlaanderen, onder meer in Limburg, Aarschot en het centrum van Antwerpen. De acties komen er uit protest tegen de plannen van de directie om te schuiven met de werkuren van de postbodes. Bpost moet zich immers aanpassen aan de regels van de pakjesmarkt, en dat betekent latere postrondes.
Evenwicht
“Alle partijen erkennen de noodzaak van de transformatie. Tijdens de vergadering van vandaag erkende de directie de zorgen die door het personeel zijn geuit”, zegt de woordvoerder van het bedrijf Mathieu Goedefroy. Bpost roept op om het werk te hervatten.
Bij de Nederlandstalige bonden wordt positief gereageerd op het feit dat de directie zich bereid toont om te onderhandelen en intussen het transformatieplan opschort. “We erkennen dat er een transformatie moet komen, in de concurrentiestrijd met bijvoorbeeld PostNL. Maar het was vooral de manier waarop het plan aan ons werd opgedrongen die voor onrust zorgde”, zegt Geert Cools van ACOD.
Zijn collega van VSOA, Luc Tegethoff, beklemtoont dat het nodig is “om een evenwicht te vinden tussen de noden van alle partijen”. Hij wijst erop dat de impact van een later uurrooster voor heel wat personeelsleden, die destijds specifiek gekozen hebben voor een job als postbode, “enorm” is.
Staking
Of de staking nu zal worden beëindigd, blijft afwachten. Beide vakbondsvertegenwoordigers wijzen erop dat er aan Vlaamse kant nooit is opgeroepen om te staken, het ging om spontane acties. “We gaan onze mensen informeren en ook luisteren naar hun bezorgdheden. Maar we willen het overleg alle kansen geven”, zegt Cools.
Aan Franstalige kant heerst er wat meer twijfel. “We zijn niet overtuigd, want hebben eigenlijk nog geen vooruitgang geboekt”, zegt Thierry Tasset van de CGSP.
“We bevinden ons in grijs gebied, waar iedereen naar elkaar kijkt.” De staking in de verdeelcentra in Wallonië, die al afgelopen maandag startte, is vrijdag nog niet opgeheven. Ook de acties die voor volgende week gepland staan, zijn nog niet geannuleerd. Vanaf dinsdag zullen de bonden hun achterban consulteren over het eventueel opheffen van de stakingsposten, aldus Tasset.


