Bijna 12% van de volwassen Belgen kampt met gehoorverlies, De Wereldgezondheidsorganisatie verwacht bovendien dat tegen 2050 tot een vierde van de wereldbevolking zal kampen met gehoorproblemen. “Dat komt mede doordat de koptelefoon en de oortjes zodanig zijn ingeburgerd op straat, maar ook op de werkvloer”, legt Marleen Deckers uit.
Gehoorverlies is dus zeker een urgent probleem, maar nog veel te weinig mensen gaan effectief op zoek naar hulp. Statistieken tonen aan dat maar 41% van de Belgen die met problemen kampt, ook effectief de stap zet naar een hoortoestel. “Nog te veel mensen wachten te lang om gehoorproblemen aan te pakken”, zegt Marleen.
Moderne oplossingen
Lapperre wil met zijn nieuwe vestiging in het stadscentrum mensen makkelijker laten ervaren hoe moderne hooroplossingen een groot verschil kunnen maken. Bezoekers kunnen er kennismaken met de nieuwste hulpmiddelen en zelf ervaren wat die in het dagelijks leven betekenen. In de Experience Room worden ze ondergedompeld in realistische situaties, zoals een druk restaurant of feest, zodat mensen met én zonder gehoorverlies het verschil kunnen beleven, met advies van een ervaren audioloog.
Acteur Jef De Smedt – vooral bekend van zijn rol als Jan in Familie – kampt al sinds zijn 22ste met gehoorverlies en kwam bij de opening van het centrum getuigen over de impact van beperkt gehoor op zijn leven. “Lange tijd dachten mensen dat ik verstrooid was, terwijl ik me gewoon enorm moest concentreren om alles te volgen. Dat was ook al zo op de schoolbanken”, vertelt hij. “Zelfs eenvoudige dingen, zoals een gesprek voeren tijdens het fietsen, lukten niet meer. Vandaag kan dat wel opnieuw en dat maakt een wereld van verschil.”