“Het zijn geen evidente tijden”, duidde burgemeester Mohamed Ridouani de inspanning die het bestuur voor ogen heeft. Het is voor lokale besturen laveren. Ze voelen de impact van beslissingen op hogere niveaus, er zijn hogere kosten en ook de geopolitieke situatie maakt de situatie complex. Toch kiest Leuven ervoor te blijven investeren. “Het is net nu belangrijk ervoor te zorgen dat Leuven deel blijft uitmaken van de steden die vooruitgaan en welvaart voor alle inwoners veiligstellen”, aldus Ridouani.
Het opstellen van het meerjarenplan had volgens de burgemeester veel weg van “een Zwitsers uurwerk afstellen”. Elke uitgavenpost werd tegen het licht gehouden. De personeelskost blijft op hetzelfde niveau, maar hetzelfde personeelsbestand moet dan ook nieuwe noden opvangen. Schepen van Financiën Thomas Van Oppens gelooft dat de toename van werkdruk zal meevallen. Hij rekent immers op efficiëntiewinsten door de centralisering van diensten en door digitalisering, en ziet ook opportuniteiten in het gebruik van AI.
Wat de inkomsten betreft, blijven de aanvullende personenbelasting (6,7 procent) en de opcentiemen op de onroerende voorheffing (975) ongewijzigd. Daarmee blijft Leuven volgens de schepen onder het gemiddelde van de Vlaamse centrumsteden. “Ons principe is dat de Leuvenaar niet meer belasting dan elders betaalt, maar in ruil daarvoor veel terugkrijgt”, aldus de schepen.
Wel rekent de stad op een “faire bijdrage van de bedrijven”. Daarom komt er een differentiatie binnen het tarief van de opcentiemen op de onroerende voorheffing voor bedrijfspercelen. Die gaat omhoog naar 1.170 opcentiemen, maar er komt dus geen aparte bedrijfstaks. Ook de belastingen op leegstand, onbebouwde percelen en tweede verblijven nemen toe.
Het tarief voor het eerste uur parkeren op straat wijzigt niet, maar nadien volgt wel een progressieve toename. Op die manier wil het bestuur bezoekers die lang willen parkeren, naar garages toe te leiden. De bewonerskaart wordt niet duurder. Opvallend is ook de stad de komende jaren voor 48 miljoen euro aan panden en gronden wil verkopen.