Mijten werd opgericht in 1938 door overgrootvader Louis Mijten, die startte met loonmalen voor lokale landbouwers. Zijn zonen, Jean en Jef Mijten, bouwden het bedrijf verder uit tot een graancollecte gecombineerd met handel in meststoffen. In 1986 trad de vader van Stef, Ben Mijten, toe en schakelde het bedrijf een versnelling hoger met de productie van dierenvoeders. Sinds de verhuis in 2002 naar de huidige, gemoderniseerde site beschikt Mijten over een volautomatische productieomgeving.
Vandaag zijn zowel de derde als vierde generatie actief in het bedrijf. Stef Mijten, die in 2012 instapte, stuurt de operationele werking aan en waakt over kwaliteit en productontwikkeling.
Wanneer wist je voor het eerst dat je misschien in het familiebedrijf zou stappen?
“Dat is heel organisch gegroeid. Mijn vader betrok mij al van jongs af aan bij de zaak. Zo mocht ik mee in de heftruck en hielp ik tijdens de oogst. Zo kreeg ik stapsgewijs voeling met de sector. Vanaf mijn 16de werkte ik er elke zaterdag en tijdens vakanties als jobstudent. Daar leerde ik niet alleen de machines kennen, maar ontwikkelde ik ook een praktische manier van denken en problemen oplossen.”
“Op school koos ik bovendien bewust voor een economische richting en later volgde ik nog een avondcursus ondernemen. Dat gaf me een bredere kijk op bedrijfsvoering en beslissingen onderbouwen met cijfers. Daarnaast blijft de ervaring van mijn vader een enorme troef. Zijn kennis van de sector en het ondernemerschap is voor mij nog steeds van grote waarde.”
Welke waarden staan centraal in het bedrijf? En hoe geef jij daar als nieuwe generatie invulling aan?
“De familiale waarden zitten bij ons heel sterk in de onderneming verankerd. We bestaan bijna 90 jaar en voor mij is dat een duidelijk bewijs dat onze langetermijnvisie werkt. We bouwen duurzaam verder met respect voor klanten, leveranciers, medewerkers en de vorige generaties.”
“Een belangrijke pijler voor mij is onze keuze voor lokale en natuurlijke grondstoffen. We willen dat ook zichtbaar houden in onze producten. In veel van onze mengelingen werken we bewust met herkenbare ingrediënten, in plaats van alles volledig te vermalen tot anonieme korrels.”
Hoe pak je de komst van een nieuwe generatie in het bedrijf het best aan?
“Communicatie en vertrouwen zijn cruciaal. Als nieuwe generatie kom je niet zomaar binnen om alles om te gooien. Je moet tonen dat je de waarden van het bedrijf begrijpt, maar tegelijk ook gaandeweg je eigen accenten durft te leggen.”
“Binnen de familie komen we jaarlijks samen om de strategische koers te bespreken, zodat iedereen betrokken blijft. Op de werkvloer houden we de lijnen bewust kort: mijn vader en ik zijn dagelijks aanwezig tussen de medewerkers. Daarnaast zorgt een intern bedrijfskrantje voor extra transparantie. Naar klanten toe is continuïteit belangrijk. Ze moeten voelen dat de kwaliteit en waarden overeind blijven, terwijl we tegelijk blijven vernieuwen.”
Zijn er momenten geweest waarop de samenwerking tussen generaties voor spanningen zorgde?
“Uiteraard. Dat is normaal, zeker in een familiebedrijf waar veel engagement en emotie in zit. Ik heb geleerd dat het soms beter is om een discussie even te laten bekoelen, in plaats van er meteen tegenin te gaan. Vertrouwen moet groeien. Je stapt als nieuwe generatie in een levenswerk. Dat vraagt tijd. Ik merk zelf dat ik na bijna 15 jaar in de zaak sterk geëvolueerd ben. Die groei komt net door samen te werken en fouten te mogen maken.”
Welke opportuniteiten zie jij vandaag die de vorige generatie misschien minder zag?
“Digitalisering en vooral artificiële intelligentie biedt enorme kansen. Zoals veel mensen van mijn generatie zie ik AI niet als iets dat mensen moet vervangen, maar als hulpmiddel om sneller informatie te verwerken, gegevens te analyseren en efficiënter te beslissen. Natuurlijk moeten we daar verstandig mee omgaan.
Daarnaast blijft duurzaamheid een speerpunt voor ons. We zoeken voortdurend naar manieren om lokaal te werken en grondstoffen slimmer in te zetten. De combinatie van technologie en duurzaamheid zie ik als een belangrijke hefboom voor de toekomst.”
Om af te sluiten: hoe zie je de toekomst van het bedrijf, ook op vlak van opvolging?
“De toekomst ligt voor ons sterk in verdere internationalisering. We willen minder afhankelijk zijn van de Benelux en richten onze blik steeds meer op de bredere Europese markt. Tegelijk blijven we trouw aan onze kern: de combinatie van traditie en innovatie.”
“Ook over opvolging wordt binnen ons familiebedrijf bewust en doordacht gesproken. Het is voor ons belangrijk dat het bedrijf binnen de familie blijft en dat de overgang op een natuurlijke manier gebeurt, met respect voor het verleden en oog voor de toekomst.”


