Madmum Coffee Roasters Pieter startte zijn zaak in 2018 in Leuven. In het najaar opent hij zijn eerste vestiging in Antwerpen stad, meteen in het station. © Madmum Coffee Roasters

Straks geen Starbucks meer in Antwerpen-Centraal, wél een Belgische koffiebrander: “Het wordt geen anonieme stationsbar”

Vijftien jaar lang was het vaste prik voor pendelaars en passanten: een snelle koffie bij Starbucks onder de koepel van Antwerpen-Centraal. Binnenkort verdwijnt de Amerikaanse koffieketen uit het station. NMBS kiest voor een andere invulling en geeft de concessie aan Madmum Coffee Roasters uit Leuven. Zo maakt een internationale keten plaats voor een Belgische koffiebrander, die het station niet alleen als doorgangsplek ziet, maar ook als ontmoetingsruimte.

Het zal niet de eerste keer zijn dat Madmum koffies schenkt voor treinpendelaars. De specialty koffiebrander heeft naast de oorspronkelijke koffiebar in Leuven ook vestigingen in het station van Mechelen en in Leuven-Centraal. In de thuisstad opende Madmum onlangs ook een stadsbranderij. “We willen in Antwerpen-Centraal, voor ons het mooiste station ter wereld, een gastvrije koffiebar maken, zoals we die ook in het station van Leuven en Mechelen hebben uitgebouwd”, zegt zaakvoerder Pieter Claes. “De focus ligt op specialty coffee, bereid met handmatige machines, en op producten van lokale makers.”

Madmum wil in de stationsomgeving een kwalitatief alternatief bieden met zelf gebrande koffie, verse melk van Melkerhei, taarten van Niki’s uit Mechelen en lokale zoetigheden van bakker Aldo uit Berchem. “We willen het aanbod in Antwerpen-Centraal verrijken met Antwerpse producten. Dat doen we heel concreet door onze samenwerking met bakker Aldo uit Berchem verder uit te breiden. Hun handgerolde kaneelbroodjes komen van op nog geen vijf minuten fietsen van onze bar en zijn dus verser dan vers.”

Maar Madmum wil vooral ook warmte terugbrengen in het station. “Het product staat centraal, maar ook de gastvrijheid. Het wordt geen anonieme stationsbar, maar een knusse plek met een lokaal gezicht.” Om dat te realiseren, wordt het interieur volledig herwerkt. “Met voldoende zitplaatsen. Het is de bedoeling dat ook mensen die niet met de trein reizen hier een koffie komen drinken.”

“Het product staat centraal, maar ook de gastvrijheid. Het wordt geen anonieme stationsbar, maar een knusse plek met een lokaal gezicht”

Pieter Claes, zaakvoerder

De vestiging in het station van Leuven. © Madmum Coffee Roasters

Daarbij mikt Claes niet alleen op passanten die snel een koffie meenemen. “In Leuven zagen we dat een stationsbar meer kan zijn dan take-away. Waar dat in het begin bijna uitsluitend meeneemkoffie was, wordt vandaag zo’n 30 procent van de koffie ter plaatse gedronken”, zegt hij. “Mensen uit de buurt komen er werken of vergaderen. Dat hopen we ook in Antwerpen te realiseren.”

“De treinreiziger blijft natuurlijk centraal staan, maar we willen dat mensen ook bewust voor deze plek kiezen omwille van de koffie en de sfeer.” Dat NMBS de Belgische koffiebrander deze kans geeft, stemt Claes optimistisch. “Het is mooi dat NMBS kiest voor een lokale speler. In Leuven en Mechelen hebben we ons kunnen bewijzen, en die ervaring nemen we nu mee naar Antwerpen.”

Eind augustus schenkt Starbucks zijn laatste koffies in Antwerpen-Centraal. “Op 1 september krijgen we de sleutel van het pand. Een maand later plannen we de deuren te openen”, besluit Claes.