Port of Antwerp corona cijfers Foto: Port of Antwerp.

Bart De Wever pleit voor een fusie tussen Port of Antwerp-Zeebrugge en Rotterdam

Visionair en een lange termijn denker is hij beslist wel, de eerste minister van België. Om in de toekomst de concurrentie te kunnen aangaan met de grote havens in de wereld, pleit Bart De Wever al enige tijd voor een grote Europese fusie. In zijn visie zou Port of Antwerp-Zeebrugge er goed aan doen om samen te gaan met de haven van Rotterdam. "Beter één mastodont dan twee dwergen", om het met de woorden van de premier te zeggen.

Eerst dit zeggen: de beide havens zijn al lang geen onbekenden meer voor elkaar. Meer zelfs: op vele vlakken werken ze nu al effectief samen.

Dat is meer bepaald het geval voor een grensoverschrijdende visie voor CO₂-, waterstof- en elektriciteitsinfrastructuur, voor plannen inzake een meer duurzame chemische industrie, voor emissieloos transport, voor  cyberveiligheid en ook in NATO-verband. Commercieel zijn de beide havens echter op zichzelf aangewezen. Net op dat vlak wil De Wever de  rangen zien sluiten in de toekomst en zelfs een daadwerkelijke fusie tot stand zien komen.

Voorbij het taboe

Een eventuele fusie is al decennia lang zo goed als een taboe. Maar Bart De Wever haalt nu het thema uit het isolement.

Of het tot een fusie moet komen? Daar houden de tenoren nog de boot af. “Tussen niet samenwerken en volledig samensmelten liggen talloze vormen van samenwerking”, zei Jacques Vandermeiren, de topman van Port of Antwerp-Bruges, onlangs nog. Affaire à suivre.