Boektopia lichtreclame

Boektopia heeft zijn hart verpand aan Kortrijk

KORTRIJK - Het voorbije weekend heeft de boekenbeurs Boektopia de deuren geopend. Enkel minister van Cultuur Gennez schitterde door haar afwezigheid op een van Vlaanderens culturele hoogmissen. Het openingsweekend werd meteen een stormloop en dat zal tot en met 2 november allicht niet anders zijn. Na de editie 2025 moet een beslissing worden genomen over het verder zetten van het contract met Kortrijk Xpo. Voorlopig wordt het door de organisatoren van Boektopia enkel nog maar gefluisterd: "Kortrijk? We are here to stay." De Antwerpse minister Caroline Gennez moet finaal het licht op groen helpen zetten.  

De argumenten pro Kortrijk zijn meervoudig. Pro memorie: de ‘oude’ boekenbeurs verliet Antwerpen na een faling. Sowieso liet de organisatie en de accomodatie er al jarenlang te wensen over, om nog te zwijgen van de gebrekkige toegangsmogelijkheden of parkeerruimte.

Kortrijk heeft met Boektopia een succesformule bewezen: de professionele organisatie en omkadering van Kortrijk Xpo, voldoende parkings rondom en een site die – ook als er veel volk is – nog weet te ademen. De bezoekerscijfers liegen er niet om: van 11.000 in de eerste editie (2021) tot 54.000 in 2024. Vorig jaar werden er in Kortrijk ook om en bij de 120.000 boeken verkocht tijdens de beurs.

De curator van Boektopia, Lore Vanaudenhove, liet tijdens de opening verstaan dat voor haar niet zozeer het aantal bezoekers telt, maar vooral de tevredenheid van de bezoekers. Ze kan relatief gerust zijn: enquêtes en rondvragen hebben op dat vlak enkel positieve resultaten laten zien. Tot spijt van wie het benijdt en spijts denigerende opmerkingen over Boektopia vanuit Antwerpse hoek en hoog aangeschreven Antwerpse auteurs.

West-Vlaamse boekenwurmen

Nog een argument pro Kortrijk kan dit zijn: West-Vlamingen blijken de actiefste bibliotheekbezoekers en boekenwurmen van Vlaanderen te zijn.

Dat blijkt uit cijfers van Griet Vanryckegem (N-VA), Vlaams parlementslid en delegatievoorzitter van de Nederlandse Taalunie. “Lezen leeft in Vlaanderen”, stelt Vanryckeghem. “Het belang van lezen kan moeilijk onderschat worden. Het is goed voor taalontwikkeling, inlevingsvermogen en kennis. En wat blijkt? West-Vlaanderen heeft in de bibliotheken zowel het meeste actieve leners per 1.000 inwoners (173) als het meeste uitleningen per 1.000 inwoners (3657).”

Nog dit: met Lannoo, co-organisator van Boektopia, heeft West-Vlaanderen ook de grootste boekenuitgever van het land in zijn rangen.

foto’s: Martine Bourguignon d’Herbigny