Wat volgde, was een intensief traject van zelfevaluatie, afstemming met partners en het bepalen van heldere focuspunten. Daarbij bleek dat Mera Claeys al op verschillende vlakken groene initiatieven nam: overschakeling naar LED-verlichting met sensoren, de zonnepanelen op het dak, de slimme aanpak van voedselverspilling in de automaten én ook het vergroenen van de bedrijfsomgeving.
Maar dankzij enkele kleine ingrepen, kwamen er nog meer opportuniteiten aan het licht.
Circulair gebruik van koffiegruis als grondstof
Eén van de meest sprekende projecten is het circulair gebruik van koffiegruis. Wat vroeger een zuivere afvalstroom was, krijgt vandaag een tweede leven. In samenwerking met KopjeZwam, een circulair stadsproject uit Brugge, wordt het opgehaalde koffiegruis van nabijgelegen klanten verwerkt tot voedingsbodem voor oesterzwammen.
Wat deze samenwerking bijzonder maakt? “Mera Claeys is de eerste automatenoperator in België die zijn koffiegruis op structurele basis inzet als grondstof in plaats van het te laten verdwijnen als afval”, stelt Bart Claeys. “De oesterzwammen die erop groeien worden verwerkt tot plantaardige voedingsproducten, zoals burgers, bitterballen en vegan gehakt. Wat overblijft, wordt opnieuw gebruikt als compost voor microgroenten.
De komende maanden wil Mera Claeys dit duurzaamheidstraject verderzetten, samen met medewerkers, klanten en partners. “Duurzaam ondernemen is voor ons vooral: blijven proberen, bijsturen waar nodig en ons engagement tonen, hoe klein ook”, besluit Claeys. “Want als iedereen zijn steentje bijdraagt, raken we stap voor stap toch verder.”