De Arizona-regering stelde via minister van Middenstand, Zelfstandigen en kmo’s Eléonore Simonet haar kmo-plan voor, bestaande uit 89 maatregelen. NSZ toont zich tevreden over dit plan. “Deze maatregelen gaan de goede kant op, sommige ervan waren al lange tijd prioriteit voor NSZ”, aldus Cedric Tack, woordvoerder van NSZ. “Het motto van de minister ‘meer kansen, minder hindernissen’ is precies wat zelfstandigen en kmo’s vragen.”
Het plan voorziet vooruitgang op het gebied van administratieve vereenvoudiging. “NSZ vroeg al lang om de toepassing van het ‘Only Once’-principe”, luidt de reactie bij NSZ. “We zijn verheugd te zien dat dit veralgemeend wordt. Bedrijven hoeven niet langer meerdere keren dezelfde gegevens in te vullen bij overheden of in procedures voor bijvoorbeeld overheidsopdrachten. Maar we blijven waakzaam: deze belofte is in het verleden al vaker gedaan zonder resultaat.”
Open voor vrouwen
NSZ onderstreept ook de versterking van de tweede kans. Een ondernemer die failliet is gegaan, mag niet worden gestigmatiseerd. Hij moet het recht krijgen ‘om vergeten te worden’ na een mislukking.
Verder ziet NSZ de versterking van de steun voor vrouwelijk ondernemerschap als een positieve zaak. “Vrouwen vertegenwoordigen meer dan de helft van de Belgische bevolking, maar vormen amper een derde van de ondernemers”, aldus Tack. “Zij wijzen vaak op de moeilijke toegang tot financiering of zorgen over hun statuut, met name als moeder. De maatregelen om het moederschapsverlof uit te breiden en de geleidelijke invoering van een ouderschapsverlof gaan dus de goede richting uit. Een moeder als zelfstandige moet gelijk zijn aan een moeder als werkneemster.”
Ook het sociaal statuut wordt niet vergeten. Naast de vooruitgang voor vrouwen ziet NSZ andere eisen gerealiseerd, zoals een nieuwe maandelijkse berekening van de sociale bijdragen en vooral een herziening van het systeem van verhogingen bij laattijdige betaling. “Het huidige systeem heeft helaas de neiging om ondernemers die het al moeilijk hebben, nog dieper in de problemen te duwen.”
Sociale vooruitgang
Naast deze overkoepelende punten is NSZ ook verheugd over sectorale vooruitgang waar de aangesloten federaties om vroegen. “We wijzen onder meer op de oprichting van nieuwe beroepsordes binnen de vrije en intellectuele beroepen”, stelt NSZ.
Tot slot toont NSZ zich bijzonder tevreden met de maatregelen die specifiek gericht zijn op de handel: de toegang tot contant geld voor klanten en de mogelijkheden voor beveiligde stortingen voor handelaars, maar vooral de forfaitaire schadevergoeding ten gunste van de handelaars bij winkeldiefstal. “Dit systeem werkt al jaren succesvol in Nederland, wij vroegen om de invoering ervan in België en dat zal nu eindelijk gebeuren”, aldus Tack. “Ook een hervorming van de veiligheidswet op de controle van de winkeltassen zou de plaag van winkeldiefstal moeten helpen indijken.”
Het NSZ verdedigt de belangen van 42.000 kmo’s.