De Russische deal kadert in het globale aflossingsplan dat Paul Gheysens nu al geruime tijd aan het uitrollen is. Om het met een boutade te zeggen: alles, of bijna alles, moet de deur uit. De West-Vlaamse vastgoedondernemer heeft altijd volgehouden dat zijn activa ruimschoots volstonden om het uit de hand gelopen passief te dragen. Tegen eind mei moet Ghelamco, het bedrijf van Gheysens, zijn jaarcijfers bekend maken en tegen midden juni moet 80 miljoen euro aan obligatieleningen terugbetaald worden, wat in de markt voor een financieel vraagteken zorgt.
De logistieke site in Moskou, die nu de deur uitgaat, is goed voor 243.000 vierkante meter aan opslagmogelijkheden. Het complex werd al sinds 2022 aan de markt aangeboden omdat Gheysens zich, gezien de oorlogstoestand, wilde terugtrekken uit Rusland en ook Oekraïne, om zich terug te trekken in eigen land, Polen en het VK. Koper van dienst in Rusland is de bekende lokale vastgoedvennootschap Central Properties van de ticonen Denis Stepanov en Sergey Egorov. Beide ondernemers duiken op in de vastgoedtop van het Amerikaanse blad Forbes. De deal die de 71-jarige Gheysens volgens meerdere bronnen rond heeft (andere bronnen hebben daar twijfels over) zou een bedrag opleveren tussen de 91,3 miljoen en de 96,6 miljoen euro.
We zullen dooorgaan in Polen
Inmiddels blijft Gheysens spijts alles ook ambitieus. Ghelamco laat via zijn eigen website weten dat het zijn schouders zet onder een groot vastgoeddossier in Gdynia, de havenstad naast Gdansk aan de Baltische kust. Direct aan de waterkant in Gdynia zijn de eerste stappen van Nova Marina nu aan de gang (zie foto). In samenwerking met de Poolse Jachtvereniging is Ghelamco naar eigen zeggen begonnen met de voorbereidende werkzaamheden voor wat binnenkort een nieuwe hub voor de Poolse zeilsport zal worden, een gezamenlijke investering van Ghelamco en de Poolse Jachtvereniging.
De sloopwerkzaamheden zijn begonnen aan de Zuidpier, waar paviljoenen uit het begin van de jaren zeventig plaats maken voor een moderne, multifunctionele faciliteit van circa 20.000 m². Nu wordt volgens Ghelamco de laatste hand gelegd aan de selectie van de hoofdaannemer en het proces van het veiligstellen van projectfinanciering.
“Ons doel is om de ontwikkeling af te ronden voorafgaand aan de Wereldkampioenschappen zeilen 2027”, stelt Ghemaco zelf. “Nova Marina wordt ontwikkeld in nauwe samenwerking met zeilclubs en lokale partners. Dit is een project dat niet alleen de sportinfrastructuur van de stad versterkt, maar ook het sociale en culturele belang van deze unieke locatie in het hart van Gdynia benadrukt.”

