Work For U

Starter in de kijker: Work4EU haalt desgevraagd gekwalificeerde Indische werknemers naar hier

Het personeelstekort in Vlaanderen is al lang geen conjunctureel verschijnsel meer. In de maakindustrie, de logistiek, de zorg en de voedingsnijverheid staan vacatures structureel open omdat de lokale arbeidsmarkt de vraag niet meer kan invullen. Work4EU, een nieuw bedrijf met kantoren in Wevelgem en New Delhi, biedt een oplossing die verder gaat dan de klassieke rekruteringsreflex: het bureau haalt hooggekwalificeerde Indiase professionals naar Europa, en begeleidt hen van selectie tot succesvolle integratie op de werkvloer.

Work4EU is strikt genomen geen starter. Het bureau heeft al een aanzienlijke staat van dienst opgebouwd in Duitsland, waar het met succes kandidaten plaatste in de zorgsector, de logistiek en voor technische profielen.

Die ervaring is waardevol: de Duitse arbeidsmarkt stelt hoge eisen op het vlak van taalvaardigheid, vakkennis en integratie en Work4EU slaagde er keer op keer in om aan die verwachtingen te voldoen. Die kennis en methodologie worden nu ook ingezet voor Belgische en bredere Europese werkgevers.

Opmerkelijk profiel

Achter Work4EU schuilt een opmerkelijk profiel. Shivani Gupta, van Indische afkomst en medeoprichter, werkte meer dan vijftien jaar bij het Goethe-Institut in New Delhi, waar zij op verschillende niveaus leidinggevende verantwoordelijkheid droeg. Work4EU beschikt bovendien over een officiële licentie als OSD-examencentrum in India, waarmee het bureau kandidaten rechtstreeks kan certificeren in het Duits, een troef die het bureau uniek maakt in zijn segment.

Medeoprichter Frederic Leirman (Wevelgem) brengt op zijn beurt jarenlange ervaring mee in samenwerkingsprojecten tussen Europa en India. Samen vormen zij een team dat beide zijden van de rekruteringsrelatie door en door kent.

Cultureel begrip als selectievoordeel

Goede internationale rekrutering vraagt meer dan het afvinken van een cv. Wie de juiste kandidaat wil vinden voor een specifieke Vlaamse of Europese werkomgeving, moet niet alleen de vereisten van de werkgever begrijpen, maar ook de achtergrond, de verwachtingen en de werkmentaliteit van de kandidaat. “Dat is precies waar veel klassieke wervingsbureaus tekortschieten: ze werven op papier, niet op mens”, zegt het duo achter het nieuwe bedrijf.

Work4EU pakt dat naar eigen zeggen anders aan. “Door diep geworteld te zijn in zowel de Europese als de Indiase context — professioneel, cultureel en maatschappelijk — beschikt ons bureau over een inzicht dat zich niet laat inkopen”, zo luidt de boodschap bij de oprichters. “Ons team begrijpt wat een West-Vlaamse kmo verwacht van een nieuwe medewerker, maar ook wat een Indiase professional nodig heeft om te slagen in een nieuwe omgeving. Die dubbele kennis maakt het verschil tussen een plaatsing die werkt op papier en een samenwerking die standhoudt op de werkvloer. Bovendien werken wij met met bestaande onderwijsinstellingen en opleidingsinstituten in India, met wie officiële samenwerkingsakkoorden (MOU’s) werden gesloten. Zo komen kandidaten niet onvoorbereid aan, maar als opgeleide vakmensen die klaar zijn voor de Europese werkvloer.”

Een slimme oplossing voor kmo’s: vraag bundelen, talent opleiden

Internationale rekrutering was lang voorbehouden aan grote ondernemingen met de middelen en de capaciteit om het proces zelf te dragen. Work4EU wil dat veranderen. Door de vraag van meerdere kmo’s te bundelen, maakt het bureau schaalvoordelen mogelijk die voor individuele kleine bedrijven anders onhaalbaar zouden zijn.

Het principe is eenvoudig maar doeltreffend: Work4EU detecteert welke profielen er bij verschillende bedrijven nodig zijn, bundelt die vraag en laat kandidaten in India al gericht opleiden — nog vóór ze naar Europa komen. Daarvoor werkt het bureau samen met bestaande onderwijsinstellingen en opleidingsinstituten in India, met wie reeds officiële samenwerkingsakkoorden (MOU’s) werden gesloten. Zo komen kandidaten niet onvoorbereid aan, maar als opgeleide vakmensen die klaar zijn voor de Europese werkvloer.

Volledig traject

Work4EU gaat er prat op dat het er in slaagt om het volledige wervingstraject te beheren: van screening en matching tot visumaanvraag, administratie en integratiebegeleiding op de werkvloer.

Na aankomst ondersteunt het bureau kandidaten ook bij hun bredere integratie in de samenleving. Voor werkgevers moet zich dat vertalen in minder uitval, kortere inwerkperiodes en hogere retentie.

Meer info  |  www.work4eu.com  |  frederic.leirman@work4EU.com